• 68°

Tennessee College of Applied Technology students to graduate in 2020

TCAT  After adjusting to flexible studies caused by the Novel COVID 19 pandemic, 192 students at the Tennessee College of Applied Technology in Elizabethton are scheduled to graduate in 2020.
Patricia Henderson, student services coordinator, expressed sadness that a formal graduation ceremony was postponed this year due to the pandemic. “We are honored to celebrate the accomplishments of the class of 2020,” she said. 
Practical Nursing, with 50 graduates, and Welding, with 33 graduates, were the most popular programs.
By program and county of residence, they are:
Administrative Office Technology (7)
Carter: Debra Odom, Logan Lipford and Madison Hill. Sullivan: Nicole Malloy. Unicoi: Sierra Dunph. Washington: Jama Bowman, Cleda Thatcher and James Webb.
Automotive Technology (6)
Carter: James Glover, Shawn Gowin, Jeremy Montgomery and Greg Nance. Johnson: Chasity Davis. Washington: Luke Herald.
 
Computer Information Technology (4)
Carter: Anthony Kratz and Gerald Lewis. Washington: David Franks and Sean Talbert.
 
Cosmetology (9)
Carter: Amy Carrier, Abigail Fowler, Makayla Taylor and Alexis Ward. Sullivan: Danielle Beam, Madison Catron, Amanda Lokey and Ally Roark. Washington: Alyssa Huff. 
 
Criminology (3)
Carter: Shawn Nelson. Sullivan: Jennee Kibort. Washington: Dacilla Lee.
Diesel Powered Equipment (9)
Greene: Luke O’Laughlin. Johnson: Austin Sala. Sullivan: Devin Johnson, Johnathan McKinney, Brayden Rawson and Freddie Walters. Unicoi: Dawson Bailey. Washington: Aaron Garland and Hunter Whitaker.
 
HVAC-Refrigeration (7)
Carter: Nate Heneger and Justin Morris. Sullivan: Kaleb Cornett, Noha Keesee and Tanner Myers. Unicoi: James Powers. Washington: Justin Holsclaw.
Industrial Electricity (10)
Carter: Malachi Benfield, Alan Bowers, Gabe Deprimo, Jordan Peters and Jesse Reece. Johnson: Dalton Atwood. Sullivan: Cameron Drake, Roger Hinkle and Dalton Jobe. Unicoi: Jacob Templeton.
 
Machine Tool Technology (8)
 
Carter: Cody Barron and Matthew Clemons. Sullivan: Josh Greer. Unicoi: Jacob Hoilman and Danielle Jones. Washington: Logan Miles, Jared Shelton and Anthony Roberts II.
 
Millwright Skills (17)
Carter: Conley Bowers, Jeffery Graybell and Christian Price. Sullivan: Emmanuel Adkins, Timothy Clark, Auston Bowman and Jimmy Hammonds. Unicoi: Kelvin Alvarado, Jose Reynoso, Hunter Rice, David Sams and Paydon Simmons. Washington: Markell Collins, Set Cooper, Haden Gang, Aaron Morgan and Ethan Sluder.
Phlebotomy (12)
Carter: Danielle Frye Birchfield, Raleigh Chloe Campbell and Tammy Dawn Sams. Johnson: Stephanie Lynn Arnold and Michelle Key. Sullivan: Jessica Eller, Maricruz Jones, Madison Keen and Brianna Smithson. Unicoi: Sidney Jewell Davis. Washington: Cynthia Renee Cantrell and Barbi Sue Perry.
 
Pipefitting (17)
Carter: Dakota Chatman, David Moisan and Isaiah Schubert. Greene: Austin Henry. Sullivan: Adhem Hashem, Kobe Hicks, Mikel Osborne and Jeffery Van Valkenborgh. Unicoi: Timothy Edwards, Jarret Foster and Rogelio Saldana. Washington: Brendan Colman, Ethan Kent, Johnathan McClanahan, Caleb Mussman, Jonathan Redd and Andrew Stephens.
Practical Nursing (50)
Carter: J. Alexis Bowers, Maggie Brummitt, Brittany Campbell, Kimberly Day, Karen Depew, Savannah Estep, Abigail Fridley, Courtney Grindstaff, Annabell Johnson, Jesse Parker, Kelley Sapp, Sidney Sheppard, Kristen Silvers, Allison Wooten and Haley Younce. Greene: Jessica Hurd and Tiffany Wilson. Johnson: Rheshauna Johnson, Brooke McNutt, Shania Sala and Nikki Trivette. Hawkins: Angel Murrell. Sullivan: Destiny Baker, Alyssa Barrett, Linda Bowers, Christine Easley, Kaylin Hayworth, Bethsey Hernandez, Jenny Hill, Katelyn Johnson, Casey Oliver, Katie Ratliff, Jessica Shearin and Patrese Shepherd. Unicoi: Heather McNulty. Washington: Karina Barron, Janellepaz Lorenzo-Brenner, Kayla Cabe, Zachary Clifton, Heidi Corbin, Sydni Dickerson, Abigail Graybeal, Ashlyn Hyatt, Dana Merinsky, Gabriele Overbay, Brittany Sandine and Courtney Wilson. North Carolina: Luisa Macias, Buncombe, Amber Perry, Watauga, and Kimberly Harris, Wilkes.
 
Welding
(Arney Street) (16)
Carter: Jacob Frye, Mason Light, Cody Griffin, Corey Sutton, Brad Atkins, Travis Camba, Nathanial Dinkins, Tyler Estelle, River Kimbrel and Ethan Savage. Sullivan: Connor Brown and Thomas Johnson. Washington: Andrew Price, Hunter Tipton, Austin Draper and Kevin Domako.
(Main Campus) (17)
 
Carter: Chevy Garrett, Johnathan Hopland, Tre Shoun and Elizabeth Wudtke. Johnson: Isaac Phipps. Sullivan: Greg Danner, Ben Christian and Nathan Hawkins. Unicoi: Max Clouse, Alex Foster, Jacob Frazier, Justin Gouge, Drew Keasling and Nathan Metcalf. Washington: Noah Estep, Spencer Shell and Jacob Wilcox,
 
For additional information, contact TCAT Elizabethton at 423-543-0070 or visist the website www.tcatelizabethton.edu. The Fall Trimester begins Sept. 1.