• 48°

TCAT annouces spring trimester graduates

After adjusting to flexible studies caused by the Novel COVID-19 pandemic, 110 students at the Tennessee College of Applied Technology in Elizabethton graduated in the 2021 spring trimester.  Student Services Coordinator Patricia Henderson said “We are honored to celebrate the accomplishments of the class of 2021.”    

By program, the graduates are: 

Administrative Office Technology: (4) Madison Hill, Logan Lipford, Dalila Mendoza-Lux, Katarina Roberts.  

Advanced Manufacturing Technology: (1) Gabriel Thomas. 

Automotive Technology: (4) Tyler Barber, Joshua Blazer, Chase Johnson, Nathaniel Stevens.  

Computer Information Technology: (7) Rebecca Celmons, Joseph Condra, Jonathan Grindstaff, Jacob Garrison, Clinton Parlier, James Walker, Matthew Wilson. 

Cosmetology: (2) Mikayla Dotson, Lavonda Smith. 

Criminal Justice: (4) Rocky Croy, Skylar Miller, Colt Moody, Gregory Poe. 

Diesel Power Equipment Technology: (17) Austin Ayers, Kady Bennett, Cours Chapman, Ryan Dillon, Daniel Garrison, Ryan Isom, Ryan Johnson, Cayden Keys, Ryan Lawson, Sean Manning, Parker Page, Seth Ramsey, Karson Richmond, Chandler Smith, Christopher Stout, Nicole Whitehead, Jacob Wilder. 

Dietary Manager: (12) Megan Backers, Sherry Carpenter, Takyra Cartwright, Viola Dudginski, Stephanie Duncan, Peter Iannacone, Nina Jackson, Whitney Roller, Thomas Turner, Nathaniel Ufegbu, Jamie Vanover, Barbie Williams.  

HVAC: (3) Dustin Hamby, Thomas Gardner, Gregory Laughlin. 

Industrial Electricity: (7) Nicholas Buchanan, Calvin Carr, Collin Keesecker, Hayden Loudy, Brennan Lowery, Luke Poteet, Jonathan Tucker.  

Machine Tool Technology: (2) Andrew Blankenship, Micah Clark. 

Millwright Skills: (4) Derek Barry, Tyler Hicks, Donald Nanney, Austin Nidiffer.  

Phlebotomy: (11) Hannah Boster, Crystal Carver, Diana Doe, Travis Durham, Sarah Elliott, Stephanie Greene, Jayla Hampton, Lindsay Hampton, Destiny Little, Austin Morefield, Fanessa Schneider.  

Pipefitting: (2) Dakota Chatman, Jonah McKinney.  

Practical Nursing: Carter County: (6) Kalee Blair, Katlyn Burrow, Ashley De Sousa Arocha, Bevin Orzechowski, Tammy Rogers, Tiffany Ward; Hawkins County (1): Amanda Drinnon; Scott County, Va. (1): Samantha McDavid; Sullivan County: (3) Brianna Davis, Jason Long, Savannah Middleton; Unicoi County (4): Ashley Bailey, Esthela Castellon, Kailyn Marchant, Patricia Sams; Washington County, Tn. (12): Haley Belisle, Brittany Cox, Lita Cox, Vanessa Edokhamhen, Ava Estell, Kaitlyn Franklin, Jordan Hill, Kali Holt, Kathleen Hurt, Carrie Maney, Bethany McCurry, Nicole Melton. 

Welding: (3) Larry Buchanan, Andrew Edney, Coby Ray.