• 77°

Local teams well represented in Prep Polls for week

BY IVAN SANDERS
STAR SPORTS EDITOR
ivan.sanders@elizabethton.com
Northeast Tennessee continues to be well represented on this week’s Tennessee Football Prep Poll and especially Carter County with three teams claiming a spot in the Top 10.

The Elizabethton Cyclones continue to hold onto the number one spot in Class 4A receiving 14 of 16 first-place votes for the week with Greeneville and Pearl Cohn picking up one first-place vote apiece.

The poll will shake up some this week in Class 4A as the Cyclones and Greene Devils battle Friday night for the top spot in Region 1 4-A at Citizens Bank Stadium in a matchup in first and second-place teams.

In Class 2A, the Hampton Bulldogs moved up one spot from number four last week to number three this week. The ‘Dogs are 43 points behind first-place Meigs County who defeated the Bulldogs in the playoffs last season and trail second-place Trousdale County by only seven points for second-place.

Cloudland sits at number seven this week receiving one first-place vote as the Highlanders continue putting big-time points on the board behind the one-two punch of Seth Birchfield and Caleb Sluder.

While the Highlanders are flipping the scoreboard several times a contest, the defense has been stellar as well for first-year head coach Zac Benfield.

Other teams from the area finding their way onto the poll include Dobyns-Bennett in Class 6A at number nine, David Crockett at #10 in Class 5A, and Unicoi County tied for ninth in Class 3A.

Here is this week’s poll as released by the Associated Press.

Tennessee Football Prep Polls
BY THE ASSOCIATED PRESS

The Associated Press Top 10 teams in each of Tennessee’s six Division I non-financial aid classifications and in the combined Division II financial aid classification as selected by Tennessee AP-member sportswriters and broadcasters. With first-place votes in parentheses, records through August 30, total points based on 10 points for a first-place vote through one point for a 10th-place vote:

Division I – Class 6A
School Record Points Prv
1. Oakland (16) (2-0) 169 1
2. Maryville (1) (2-0) 153 2
3. Riverdale (2-0) 127 3
4. Summit (2-0) 120 4
5. Whitehaven (2-0) 84 6
6. Bradley Central (2-0) 74 7
7. Ravenwood (1-1) 71 5
8. Beech (2-0) 52 8
9. Dobyns Bennett (2-0) 31 T10
10. Germantown (1-1) 29 9

Others receiving votes: Cleveland 10. Science Hill 5. Bartlett 4. Blackman 2. Centennial 2. Cookeville 1. West Ridge 1.

Division I – Class 5A
School Record Points Prv
1. Knoxville West (8) (2-0) 151 2
2. Mt. Juliet (3) (2-0) 139 4
3. Powell (5) (1-1) 134 1
4. Memphis Central (2-0) 96 7
5. Page (2-0) 88 10
6. Henry County (0-2) 55 3
7. Walker Valley (1-1) 49 6
8. Springfield (2-0) 40 NR
9. Knoxville Central (0-2) 28 5
10. David Crockett (1-1) 21 9

Others receiving votes: Wilson Central 12. Brighton 11. Oak Ridge 11. Campbell County 10. Daniel Boone 8. Karns 7. Morristown West 7. Sevier County 6. Franklin County 3. Clarksville NE 2. Station Camp 2.

Division I – Class 4A
School Record Points Prv
1. Elizabethton (14) (1-0) 156 1
2. Greeneville (1) (2-0) 144 2
3. Tullahoma (2-0) 120 3
4. Pearl-Cohn (1) (2-0) 113 4
5. South Doyle (2-0) 92 5
6. Haywood County (1-0) 75 6
7. Upperman (2-0) 66 7
8. Marshall County (2-0) 38 10
9. Milan (1-1) 28 9
10. Hardin County (2-0) 17 NR

Others receiving votes: Anderson County 12. East Hamilton 11. Knoxville Fulton 8.

Division I – Class 3A
School Record Points Prv
1. Alcoa (16) (2-0) 160 1
2. Covington (2-0) 142 2
3. Loudon (2-0) 125 3
4. Giles County (2-0) 99 5
5. East Nashville (1-1) 74 4
6. Stewart County (2-0) 69 6
7. Fairview (1-1) 54 7
8. Kingston (2-0) 52 9
9. Waverly (1-0) 41 8
(tie) Unicoi County (2-0) 41 10

Others receiving votes: Dyersburg 19. Signal Mountain 2. White House-Heritage 1. Union County 1.

Division I – Class 2A
School Record Points Prv
1. Meigs County (14) (1-0) 149 1
2. Trousdale County (1-0) 113 2
3. Hampton (1) (1-0) 106 4
4. Westview (1-1) 93 3
5. MAHS (2-0) 91 5
6. Huntingdon (1) (1-1) 65 6
(tie) Riverside (2-0) 65 10
8. Marion County (2-0) 55 NR
9. Forrest (1-1) 26 9
10. Watertown (0-2) 23 7

Others receiving votes: Lewis County 22. Tyner Academy 21. Fairley 14. Monterey 13. South Greene 9. Cascade 8. Hickman County 5. Mitchell 2.

Division I – Class 1A
School Record Points Prv
1. Peabody (11) (2-0) 155 1
2. Fayetteville (4) (2-0) 145 2
3. South Pittsburg (1-0) 115 3
4. McKenzie (2-0) 109 4
5. Cornersville (2-0) 87 T5
6. Coalfield (2-0) 86 T5
7. Cloudland (1) (2-0) 63 7
8. Gordonsville (2-0) 42 T9
9. Dresden (1-1) 29 T9
10. Moore County (0-1) 25 8

Others receiving votes: Clay County 12. South Fulton 9. Greenback 1. Greenfield 1. McEwen 1.