Carter County athletes recognized All-State in football… Two coaches selected as Coach of the Year

Published 12:55 am Tuesday, January 4, 2022

BY IVAN SANDERS
STAR SPORTS EDITOR
The Tennessee Football Coaches Association (Tn FCA) announced it All-State selections for football over the weekend along with Coaches of the Year for each classification with several local players and coaches being honored after a tremendous 2021 football season.
Those local athletes and coaches recognized are as follows:
Class 1-A
Offense
RB – Seth Birchfield – Cloudland
WR- Devin Ramsey – Unaka
OL – Eli Benfield – Cloudland
Defense
DL – Maverick Simerly – Cloudland
DL – Jacob Street – Cloudland
P – Landon Ramsey – Unaka
Coach of the Year
Zak Benfield – Cloudland
Class 2-A
Offense
QB – Conor Jones – Hampton
OL – McKinley Kuhn
Defense
DL – Ashton Hardin
LB – Ryan Crumley
Coach of the Year
Michael Lunsford – Hampton
Class 4-A
Offense
QB – Bryson Rollins – Elizabethton
WR – Jake Roberts – Elizabethton
OL – Connor Johnson – Elizabethton
Defense
DL – Trenton Taylor – Elizabethton
The complete list for each of the classifications represented by Carter County schools are as follows:
Class 1-A
Offense
QB- Matthew Albritton, Gordonsville
QB- Jackson Cassidy, McKenzie
QB- Emmett Hegland, Midway
QB- Camden Penny, Sale Creek
RB- Seth Birchfield, Cloudland
RB- Khalik Ganaway, Peabody
RB- De’Andre Kelly, South Pittsburg
RB- Marquez Taylor, McKenzie
RB- Tommy Wills, McEwen
WR- Landon Baker, Gordonsville
WR- Reginald Hunter, South Pittsburg
WR- Devin Ramsey, Unaka
WR- Alec Kerr, Clay County
OL- Eli Benfield, Cloudland
OL- Wyatt Hays, West Carroll
OL- Gus Hill, Fayetteville
OL- Connor Meadows, Peabody
OL- Bryson Ridge, Coalfield
ATH- Ryan Dowlen, Jo Byrns
ATH- Richard Hunter, South Pittsburg
ATH- Tray Jefferson, Jellico
ATH- Kylan Johnson, Humboldt
ATH- Xander Moon, West Carroll
ATH- Jeremiah Williams, Lake County K- Zach Aird, McKenzie
Defense
DL- Jason Baskerville, Peabody
DL- Barrett Powers, Cornersville
DL- Maverick Simerly, Cloudland
DL- Jacob Street, Cloudland
DL- Eloy Vera, Oakdale
LB- London Burkett, Peabody
LB- Will Dudney, Gordonsville
LB- Landon Lowe, Coalfield
LB- Rashad McCreary, McKenzie
LB- Tatum Oliver, Dresden
LB- Isaiah Thomison, Fayetteville
DB- Antonyus Moore, Middle College
DB- Jayden Mount, South Pittsburg
DB- Dawson White, Moore County
DB- Jarmarius Williams, Lake County
ATH- Nate Adams, Clay County
ATH- Joe Boggs, Copper Basin
ATH- Nehemiah Cooney, Oakdale
ATH- Michael Payne, Greenback
ATH- Racash Kelly, South Pittsburg
P- Landon Ramsey, Unaka
Coach of the Year- Zac Benfield, Cloudland
Class 2-A
Offense
Offense QB- Brayden Cousino, Watertown
QB- Conor Jones, Hampton
QB- Luke Myers, South Greene
QB- Ty Simpson, Westview
RB- Mason Bowman, Monterey
RB- Bryson Claiborne, Trousdale County
RB- Aden Hutcherson, Huntingdon
RB- Malik Mason, Fairley
WR- Joseph Adams, Mitchell
WR- Garner Anderson, Westview
WR- Cameron Huckabey, Meigs County
WR- Cameron Miller, MAHS
WR- Tyler Woodard, Freedom Prep
OL- Carter Bondurant, Union City
OL- Darius Gordon, Huntingdon
OL- Trevor Graham, Riverside
OL- McKinley Kuhn, Hampton
OL- Xavier Shoemaker, Oneida
ATH- Blake Carroll, Lewis County
ATH- Logan Carroll, Meigs County
ATH- Javion Goins, Westview
ATH- Taye Hutchins, Marion County
ATH- Ryan Inmon, Cascade
ATH- Andrew Meadow, Houston County
ATH- Cadillac Siever, Bledsoe County
K- Colby Maynor, Polk County
Defense
DL- Carlos Alarcon, East Robertson
DL- Ashton Hardin, Hampton
DL- Xavier Harper, Trousdale County
DL- C.J. King, Oneida
DL- Charles Perkins, MAHS
DL- Luke Wade, Riverside
LB- Jersey Chubb, Tyner
LB- Ryan Crumley, Hampton
LB- Kael Feichtinger, Lewis County
LB- Jaden Robertson, Watertown
LB- Hayden Smith, Westview
LB- McCalister Wilson, Forrest
DB- Kennan Burnley, Trousdale County
DB- Quincy Hamilton, Westview
DB- Dom Moran, Rockwood
DB- Parker Wilks, Riverside
ATH- Kumaro Brown, MAHS
ATH- Mason Keel, Marion County
ATH- Tyler Nash, Mitchell
ATH- Tayton Swift, Forrest
ATH- Kade Wood, Huntingdon
P- Troy Gass, Westmoreland
Coach of the Year- Michael Lunsford, Hampton
Class 4-A
Offense
Offense QB- Garrison Barrett, Volunteer
QB- Braydee Brooks, Macon County
QB- Bryson Rollins, Elizabethton
QB- Ryan Scott, Tullahoma
QB- Chandler Wilson, Carter
RB- Shawn Gary, South-Doyle
RB- Mason Gudger, Greeneville
RB- Gavin Noe, Anderson County
RB- Jaxson Rollins, Upperman
WR- Bari’On Brown, Pearl Cohn
WR- Kaleb Harper, Carter
WR- Jeremiah Flemmons, East Hamilton
WR- Heath Miller, Volunteer
WR- Kaydin Pope, Hardin County
WR- Jake Roberts, Elizabethton
WR- Donovan Smith, Chattanooga Central
OL- Cadden Bradford, Tullahoma
OL- Cameron Douglas, Haywood
OL- Delmetrius Gustus, Red Bank
OL- Connor Johnson, Elizabethton
OL- Ian Poe, Tullahoma
ATH- Ty Dutchess, Upperman
ATH- Kaleb Flowers, Stone Memorial
ATH- Jaylen House, Kirby
ATH- Marcellus Jackson, Fulton
ATH- Jaylen Lewis, Haywood
ATH- Jayden Robinson, Pearl Cohn
ATH- Carter Smith, Hardin County
ATH- Hayden Sullivan, Milan
K- Reid Russell, Haywood
Defense
DL-Jamarrea Anderson, Jackson North Side
DL- Rashad Claridy, Greeneville
DL- Trenton Taylor, Elizabethton
DL- Jyron McClellan, Upperman
DL- Mason Swindle, Macon County
DL- Seth Vaughn, Fulton
LB- AD Crutcher, Red Bank
LB- Casen Cunningham, Montgomery Central
LB- Jadarious Lee, Pearl Cohn
LB- Brandon Painter, Tullahoma
LB- Nash Stidham, South Gibson
DB- Tegene Ross Crenshaw, South Gibson
DB- Jakobi Gillespie, Greeneville
DB- Isaac Knowles, DeKalb County
DB- Jordan Ward, Melrose
DB- Kavious Williams, Wooddale
ATH- Adam Harris, Hardin County
ATH- Brendon Harris, Seymour
ATH- Cameron Houston, Macon County
ATH- Ricky Hurley, Lexington
ATH- Nick Powell, Jackson South Side
P- Justus Chadwick, Tullahoma
Coach of the Year- John Olive, Tullahoma