Marriages, Chancery & Circuit Courts & Realty Transfers

Published 2:55 pm Friday, June 10, 2022

Marriage Licenses
Micah Joel Carrier and Ann Paige Whaley, Johnson City.
Eric Eugene Doss and Jessica Ann Putnam Miller, Elizabethton.
Jared William Erwin and Courtney Joye Bowers, Elizabethton.
Charles Robert Farrington and Janice Marie Glogowski Entwistle, Roan Mountain.
Dennis Troy Guy and Rebecca Michelle Henson Potter, Hampton.
Corbin Zane Hurley and Hannah Lin Chandler, Augusta, Ga.
Jerry Coolidge Jennings Jr. and Amanda Grace Slater, Unatilla, Fla.
Todd Anthony Morra and Anna Marie Vagnozzi, Central, S.C.
Kayce Renee Murwin and Brian Andrew Resnik, Elizabethton.
Emilee McKenna Nanney and Joshua Ryan Fullington, Johnson City.
Michael Joe Norton and Kaylee Brooke Ingram, johnson City.
Nathaniel Lee Poe and Katherin Irene Dickerson, Bluff City.
Christopher Dalton Range and Makayla Beth Eads, Elizabethton.
Freddie Smith and Cathy Loretta Campbell Frazier, Elizabethton.
Joshua Lawrence Starkey and Hannah Taylor Bowers, Elizabethton.
Josiah James Swanson and Haven Brooke Gilreath, Elizabethton.
Paul Elderwith Taylor III and Donna Joy Paulsen, Elizabethton.
Dalton Ryan Cole Vines and Emrie Paige Boone, Roan Mountain.
Jacob Allen Walker and Mamie Elizabeth Raquel Hilton, Roan Mountain.

Chancery Court
Aaron Frazier vs. Venoy Frazier (conservatorship).
Alyssa Lashae Grindstaff Fuller vs. Rickey Dean Fuller-Gillialand (divorce).
Katherine Jordan vs. Edward Bruce Jordan (divorce).
Annie Elizabeth Wallace vs. William Wade Wallace (divorce).
Cassondra Jeanice Higgins Engerson vs. Michael Todd Higgins (child support transfer).

Circuit Court
Andria Howard vs. Andrew Hudack (child support).
Tiffany Cole vs. Kenneth Cole (order of protection).
Lisa Buck vs. Larry Buck (order of protection).
Jerry Lee Poole vs. Donald Lee Stout (damages/personal injury).

Subscribe to our free email newsletter

Get the latest news sent to your inbox

Realty Transfers
The following real estate transactions have been recorded during the past week at the Carter County Register of Deeds office.
Chadwick Carpenter to Jeffery Carpenter, Dist. 6, quitclaim
Tyler Orfield to Aleigha Danielle Scalf, Dist. 5, $157,000
Scottie Whitehead to Charles Keith Bowers, Sr. et ux, Dist. 3, $12,000
Jose H. Gaztambide et al to Elsa Gaztambide, Dist. 5, quitclaim
Elsa Gaztambide to Mark A. Oliver et al, Dist. 6, $390,000
Crystal G. Blair to Felicia Ann Perkins et al, Dist. 17, $114,500
Vivian C. Hambrick to Julie Hambrick, Dist. 6, quitclaim
Jeffery Carpenter to Chadwick Carpenter, Dist. 14, quitclaim
David D. Steward and Nancy K. Stewart, trustees to Michael Wayne Morris, et ux, Dist. 2, $45,000
Robert Waters et ux to Michael Birchfield, Dist. 9, $677,000
Virginia Ruth Gillman et al to Bobby D. McClain, Dist. 11, $165,000
Conrad Lee Yates et ux to Eugene Davis et ux, Dist 6, $94,000
David Crockett et al to Charlotte C. Montgomery, Dist. 7, $35,000
Helen Marie Caes to Susan M. Whitehead et al, Dist. 11, quitclaim
William Lee to Angela Lee, Dist. 15, quitclaim
Joshua A. Foltz and Brandi P. Foltz to Deanne R. Sharp et al, Dist. 17, $366,100
Sonja K. Bowling to Kaitlyn Bowling, trustee, Dist. 7, quitclaim
David Clemons to Bradley M. Elliott et al, Dist. 13, $100,000
Cascade Funding Mortgage Trust HB7 to Gregory Tester et al, Dist. 8, $50,000
Scottie W. Hardin to Nancy Matherly, Dist. 8, $20,000
Rita Watts, personal rep to Robin Odom et al, Dist. 3, quitclaim
Samuel F. Rossa to Carol A. Rossa, Dist. 3, quitclaim
Samuel F. Rossa et ux to Samuel F. and Carol A. Rossa, trustees, Dist. 3, quitclaim
Barry Creek and Susan Creek, co-personal reps and Rick Porter and Sandra Porter, trustees to Sherry Ludecker, Dist. 5, $125,000
Suman Enterprises to Dev Hospitality LLC, Dist. 15, $784,511
Jimmy Townsend to Nicholas Shane Simerly et al, Dist. 6, $347,500
Terry Trivett et al to Terry Trivett et al, Dist. 4, quitclaim
Chelsie Peters to Jason Soong et al, Dist. 6, $347,500
Carolyn E. Boggs and Jerry Storie, successor trustees to Herman Lee Benfield, Jr. et ux, Dist. 6, quitclaim
Carolyn E. Boggs and Jerry Storie, successor trustees to Carolyn E. Boggs, Dist. 17, quitclaim
Carolyn E. Boggs, successor trustee to Billy Malachi Benfield, Dist. 9, quitclaim
David M. Campbell II et ux to Michele R. Zoerb, Dist. 15, $289,207
Nathan Brown et al to Laura Jo Wise et al, Dist. 3, $224,900
Towering Oak Development LLC to David M. Campbell II et ux, Dist. 9, $38,000
Virginia Elizabeth Strickland Zipperer, Dist. 9, $140,000
Andreia R. Carpenter to Clinton Ross et al, Dist. 8, $32,000
Billie Johnson to Billie Oliver, Dist. 6, no consideration
Timothy K. Hardin et ux to William M. Suttle et ux, Dist. 10, $21,000
Michael Alan Permenter to James Knox Eryasa, Dist. 7, $145,000
Daniel M. Jarzynski to Hanna Marlin Malantonio et al, Dist. 5, $285,000
Paul M. Fink, Jr. et ux to Howard Edwards, Dist. 15, $205,000
Jonathan Street to Michael K. Owens et al, Dist. 17, $32,500
Quail Ridge Development to Land Abundance LLC, Dist. 17, $16,040.14
Barry G. Sutton et ux to Michael Dominick Grampa et al, Dist. 16, $440,000
Lee R. Combs et al to Stetson Bailey McKinney and Stephanie Burleson, Dist. 2, $175,000
Adam Berry, personal rep to Raymond Lugo, Dist. 10, $160,000
Virginia Elizabeth Strickland Zipperer to Kevin Burrow, Dist. 9, $15,500
Cynthia Monnett Thompson Donnelly, trustee to Cynthia Monnett Thompson Donnelly, trustee, Dist. 9, quitclaim
Michael Stephen Boraski to Lyndsey Caswell Lawson, Dist. 6, $190,000
Samantha Marie Soto et al to Brittany Phillips, Dist. 14, $25,000
Mitzi Phillips Pierce to PPM LLC, Dist. 1, $200,000
Elizabeth S. Stamey et al to Jonathan Wesley Stamey, Dist. 5, quitclaim
Roger W. Hixson to Gary Dexter Hoilman et al, Dist. 13, $45,000
Calvin Rufus Hurt, Jr. et al to John Joseph Metz, Dist. 11, $122,200
Gary Edwards et ux to Stephanie Garland, Dist. 18, quitclaim
Anna E. Burkhart to Adventure From Home Inc., Dist. 15, $92,000
James R. Sizemore et ux to Dan O’Neill, Dist. 14, $230,000
Nelson Battson to Alice Lynn Peters, Dist. 8, $15,000
Terry Michael Buck to Michael Burleson et al, Dist. 6, $399,900
Keith A. Kline and Patricia L. Kline, trustees to Christian M. Aikens et al, Dist. 4, $35,000
Jennifer Elizabeth Terrell and James Chambers, co-personal reps to Phillip L. Davis, Dist. 6, $231,500
Anthony Keith Young et ux to Amy Lynn Young, Dist. 5, quitclaim
Michael K. Owens et ux to Kelly L. Grindstaff et ux, Dist. 9, $346,890
Harley Jay Bailey to Julianne Noel Cotton et al, (no district listed), $260,000
Cheyenne Maggart Turley to Deborah A. Moore, Dist. 8, quitclaim